Home » Akce školy » IT4 A VČ4 V ČNB A NÁRODNÍM MUZEU V PRAZE

IT4 A VČ4 V ČNB A NÁRODNÍM MUZEU V PRAZE

V úterý 17. 10. 2023 se žáci tříd IT4 a VČ4 vydali na nezapomenutelnou exkurzi do Prahy, kde měli příležitost prozkoumat fascinující světy Národního muzea a České národní banky. Tuto skvělou exkurzi vedly paní učitelky Michaela Matějovicová a Ing. Monika Buřtová.

První zastávkou našeho dobrodružství byly expozice Národního muzea: Okna do Pravěku, Zázraky evoluce, Dějiny a Křižovatky 20. století. Žáci měli volnost rozhodnout se, kam zamíří a jak dlouho se v jednotlivých expozicích zdrží. Někteří se vydali na dobrodružství do hlubin minulosti, jiní objevovali úžasné kousky evolučního vývoje suchozemského i podmořského světa. Na závěr se ti nejodvážnější vydali s paní učitelkou Matějovicovou až na vrchol – do kopule Národního muzea. Díky dlouhodobé rekonstrukci byl tento nádherný výhled nad střechou Prahy teď přístupný všem. Václavské náměstí a panorama Pražského hradu zde vypadaly jako z pohlednice.

Druhou částí našeho dobrodružství byla expozice Lidé a peníze v České národní bance. Zde jsme se nejen dozvěděli zajímavosti o české měnové historii a centrálním bankovnictví, ale měli možnost nahlédnout do samotného trezoru, kde jsme si dokonce mohli podržet zlatou cihlu vážící 12,5kg. Největším překvapením byla nepochybně unikátní vysokohmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč, kterou vydala Česká národní banka v roce 2019. Tato majestátní mince, druhá největší na světě, nás uchvátila a připomněla nám důležitost, kterou má měna ve světě.

Celá exkurze byla nejen poučná, ale také neuvěřitelně inspirativní. Děkujeme České národní bance a Národnímu muzeu za možnost nahlédnout do okénka historie a finančního světa. Tato zkušenost nám otevřela oči a nesmírně nás obohatila.